Newsroom

Świetliki w styczniu w warszawskiej Stodole

W niedzielę 14 stycznia 2024 w warszawskim Klubie Stodoła wystąpią Świetliki. Podczas koncertu oprócz największych hitów, usłyszymy materiał z nagrodzonego Fryderykiem albumu “Wake me up before you f*ck me”. Jedno jest pewne — Marcin Świetlicki znowu zaczaruje swoich fanów na scenie.

Fot. Materiały Prasowe

Świetliki to zespół założony w Krakowie przez wspomnianego Marcina Świetlickiego i członków zespołu Trupa Wertura Utrata w 1992 roku. Celem było stworzenie atrakcyjnej artystycznie formy prezentacji wierszy Marcina, których mroczne piękno i żarliwość wykraczały znacznie poza tradycyjnie uznany sposób komunikowania się poety z odbiorcą.

Stworzenie “nowej”, piosenkowej formy, gdzie muzyka nie jest bezpłciowym, mdłym podkładem do beznamiętnej recytacji, ale oddaje lub kontrapunktuje sensy i napięcia wierszy, było artystycznym celem powstającego zespołu.

Zespół wydał do tej pory sześć płyt:: “Ogród koncentracyjny” (1995), “Cacy cacy Fleischmaschine” (1996), “Perły przed wieprze” (1999), “Złe misie” (2001), “Las putas melancolicas” (2005) oraz “Sromota” (2013).

Debiutancki album stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym. W istocie zawiera on wiele piosenek, które stały się już legendarne (np. Olifant, Nieprzysiadalność, Pogo, Opluty, Przed Wyborami, Świerszcze). W 2020 ukazał się nagrodzony Fryderykiem krążek “Wake me up before you f*ck me”. I zapewne nie jest to ostatnie słowo Świetlików.

Źródło: Klub Stodoła

Bilety: w cenie 99 zł do kupienia na www.ticketclub.pl oraz w kasie Klubu Stodoła.