Jak wspierać

Kupowanie płyt to w dzisiejszych czasach często bardziej hobby niż potrzeba. Niemniej jest to bardzo ważne dla artysty, każda kupiona sztuka to hołd oddany dla twórczości, wyraz szacunku oraz sygnał, że to nad czym artysta pracował ma swoich odbiorców. 

Słuchanie muzyki w serwisach streamingowych to również forma legalnego słuchania, ale w dzisiejszych czasach pieniądz zupełnie nie wraca  do artysty, a koszt wyprodukowania albumu to często ogromne pieniądze i wiele składowych. 

Gdyby dziś ktoś zdelegalizował muzykę na krążkach, musielibyśmy zamknąć wydawnictwa, znaleźć prace dla artystów, a ceny biletów na koncerty wzrosłyby drastycznie – każdy z czegoś musi żyć!”

Adrianna Rosinska

Wydawnictwo Agora

Kupowanie muzyki w obecnym świecie, to bardzo szerokie pojęcie. Wcześniej kojarzyło się nabywaniem płyt. Obecnie to również uczestniczenie w koncertach i festiwalach, korzystanie z płatnych subskrypcji serwisów streamingowych czy kupowanie merchu. Z wszystkich tych źródeł zarabia nasz ulubiony Artysta. Dlatego to wszystko jest bardzo proste – fan czerpie przyjemność z twórczości Artystów, dają mu ona coś bezcennego – emocje i oderwanie od rzeczywistości. W zamian Artysta – by dalej tworzyć i normalnie funkcjonować, czerpie z tego korzyści materialne. Pamiętajmy, to także praca jak każda inna. Dlatego jeśli nie potraficie żyć bez muzyki, korzystajcie tylko z legalnych źródeł!

Przemysław Kubajewski

Akademia Menadżerów Muzycznych