Newsroom

Historia kariery: Avril Lavigne

Chyba nie istnieje osoba na tym świecie, która nie słyszałaby o tej kanadyjskiej wokalistce. Zapewne większość z nas pamięta jej debiut w 2002 roku, kiedy to jeszcze była nastolatką, z kultowym już teraz singlem “Complicated”. Uważana jest za pioniera muzyki pop punk, która utorowała drogę innym kobietą w tym gatunku muzycznym.

Wczesne życie

Rodzice Avril odkryli jej talent w wieku dwóch lat, kiedy to śpiewali „Jesus Loves Me” w drodze do domu z kościoła. Od tamtej pory mocno wspierali córkę w stawianiu pierwszych kroków w muzyce. Ojciec kupił jej mikrofon, zestaw perkusyjny, keyboard i kilka gitar oraz przekształcił piwnicę w studio. Kiedy miała 14 lat, zabierali ją na sesje karaoke. Lavigne jako młoda, początkująca solistka, występowała na jarmarkach wiejskich wykonując covery Gartha Brooksa, The Chicks i Shanii Twain. Jej pierwsza piosenka nosiła tytuł „Can’t Stop Thinking About You” i opowiadała o nastoletniej miłości.

Można powiedzieć, że jedno z pierwszych marzeń spełniła, wygrywając konkurs radiowy w 1999 roku, gdzie zaśpiewała ze wspomnianą wcześniej Shanią Twain w Corel Center w Ottawie przed 20-tysięczną publicznością. Podczas występu w Lennox Community Theatre, została zauważona przez lokalnego piosenkarza Stephena Medda, który zaprosił ją do współtworzenia wokali w trzech jego utworach „Touch the Sky,” „Temple of Life” i „Two Rivers”.

Pod koniec 1999 roku Lavigne została odkryta przez swojego pierwszego profesjonalnego menadżera, Cliffa Fabri, podczas śpiewania coverów country w księgarni Chapters w Kingston w Ontario. Ten porozsyłał kasety VHS z nagraniami do potencjalnych klientów, co przyniosło rezultat. Mark Jowett, współzałożyciel kanadyjskiej firmy Nettwerk po obejrzeniu video z piwnicy rodziców, załatwił jej współpracę z producentem Peterem Zizzo. To właśnie z nim latem 2000 roku w Nowym Jorku napisała piosenkę „Why”. Antonio „LA” Reida, ówczesny szef Arista Records, został zaproszony do studia na przesłuchanie nagrania z jej wokalu, które zrobiło na nim takie wrażenie, że podpisał kontrakt płytowy wart 1,25 miliona dolarów na dwa albumy i dodatkowe 900 000 dolarów na zaliczkę wydawniczą.

Kariera

Avril Lavigne wydała swój debiutancki krążek “Let Go” w 2002 roku. Album pokrył się multiplatyną w wielu krajach na całym świecie, sprzedając się w liczbie 16 milionach egzemplarzy. Jest to jak dotąd jej najlepiej sprzedający się longplay i najlepiej sprzedający się album XXI wieku autorstwa kanadyjskiego artysty.

Drugie wydawnictwo, “Under My Skin”, wydane w 2004 roku, stało się pierwszym albumem, który dotarł na szczyt Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych, sprzedając się w 10 milionach kopii na całym świecie.

Sukces ten podzielił trzeci album, “The Best Damn Thing” wydany w 2007 roku, który w pierwszym tygodniu oprócz listy Billboard 200, został numerem jeden w siedmiu krajach na całym świecie. Pochodzi z niego jeden z najbardziej popularnych utworów piosenkarki „Girlfriend ”, który stał się jej pierwszym singlem, który dotarł na szczyt listy Billboard 100.

Dwa kolejne wydawnictwa, “Goodbye Lullaby” z 2011 roku i “Avril Lavigne” z 2013 roku powtórzyły sukces komercyjny, plasując się w pierwszej piątce list przebojów w kilkunastu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych.

“Head Above Water” osiągnął nieco mniejszą sprzedaż, debiutując na piątym miejscu w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych album zadebiutował na trzynastym miejscu listy Billboard 200, a w Wielkiej Brytanii zajął miejsce dziesiąte.

Ostatni krążek “Love Sux”, którym artystka powróciła do korzeni, ukazał się w 2022 roku. Album jest jak dotąd najwyżej ocenianym w jej karierze. Zadebiutował na dziewiątym miejscu na listy Billboard 200. Wszedł między innymi do pierwszej dziesiątki w Australii, Niemczech, Kanadzie, Japonii i Wielkiej Brytanii.

5 najpopularniejszych utworów

„Complicated”

Debiutancki singiel jak dotąd najbardziej rozpoznawalna kompozycja piosenkarki. Nabrał on pewnego rodzaju „kultu”, gdyż znany jest każdemu nawet osobom, które nie identyfikują się z tym gatunkiem muzycznym. Jest to jeden z najczęściej coverowanych utworów przez innych artystów (m.in. Olivię Rodrigo czy Taylor Swift). Singiel zadebiutował na 2. miejscu listy Billboard Hot 100 i utrzymywał się na niej najdłużej ze wszystkich utworów piosenkarki, aż przez 31 tygodni. Znalazł się także w pierwszej piątce w ponad dwudziestu innych krajach.

„Sk8er Boi”

Drugi singiel z debiutanckiego albumu „Let Go”. Teledysk został dobrze przyjęty i uznany przez BT za jeden z najlepszych klipów dekady. Komercyjnie kompozycja trafiła do pierwszej dziesiątki w ponad dziesięciu krajach, sprzedając się w liczbie ponad 1,8 miliona egzemplarzy. Według Spin „Sk8er Boi” ma piąty najlepszy pop- punkowy refren XXI wieku.

„I’m With You”

Trzeci singiel z debiutanckiego albumu „Let Go”. Utwór zdobył kilka nagród i był drugim po „Sk8et Boi” kawałkiem nominowanym do nagrody Grammy w dwóch kategoriach. Zadebiutował na 4. miejscu listy Billboard Hot 100 i znalazł się w pierwszej dziesiątce w dziewięciu innych krajach.

„Girlfriend”

Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej znanych utworów Avril. Ten pochodzący z trzeciego albumu „The Best Damn Thing” singiel był jednym z najlepiej sprzedających się utworów 2007 roku z liczbą ponad 7 milionów kopii. W 2010 roku piosenka zajęła 94. miejsce na liście Hot 100 w dekadzie w 2000 roku oraz została uznana za jeden z najważniejszych pop-punkowych utworów w historii przez Allmusic. Znalazła się na pierwszym miejscu w ośmiu krajach oraz w pierwszej dziesiątce większości pozostałych państw. Ciekawostką jest, że refren został nagrany w kilku innych językach. Niebagatelny sukces odniósł również teledysk, który był najczęściej oglądanym filmem na YouTube w 2008 roku i był pierwszym klipem artystki, który osiągnął 100 milionów wyświetleń (obecnie ponad 600 milionów wyświetl).

„What The Hell”

Główny singiel z czwartego albumu „Goodbye Lullaby” z 2011 roku. Jest to drugi najlepiej sprzedający się utwór piosenkarki z ilością 6 milionów egzemplarzy na całym świecie po „Girlfriend” (10 milionów egzemplarzy). Kompozycja zadebiutowała na liście Billboard Hot 100 na 13. miejscu. Zajmowała również wysokie miejsce w Kandzie i w Azji.

Avril Lavigne jest największą gwiazdą muzyki pop-punkowej. Określenie jej ikoną swojego gatunku muzycznego jest jak najbardziej wskazane. Świat muzyki bez niej na pewno nie byłby taki sam. Wielu artystów z całego świata inspiruje się jej twórczością. Jest wzorem nie tylko dla nich, ale dla ludzi i fanów z całego świata. Od ukończenia szesnastego roku życia, aż do dziś nie schodzi ze sceny. Wydała w sumie siedem albumów studyjnych, ma na koncie kilkadziesiąt milionów sprzedanych płyt, pobicie przeróżnych rekordów, zdobytych nagród, w tym 8 nominacji do Grammy. Pięknym uhonorowaniem kariery artystki było obdarowanie jej w ubiegłym roku gwiazdą na Hollywood Walk of Fame.

Autorka tekstu: Benita Lasowska