NewsroomRecenzje

Recenzja: Iksy – “Na Ślepo”

Fot. Materiały Prasowe / 33 Records

Fot. Materiały Prasowe / 33 Records

Śląski kwintet IKSY, dwa lata po premierze pierwszego albumu długogrającego “Piękno chaosu” (2020) przedstawił kolejną EP-kę. Nowe dzieło to “Na Ślepo” i zostało wydane przez 33 Records. Na krążku znajdziemy sześć premierowych  utworów. To właśnie jej promocją zajmują się obecnie muzycy zespołu IKSY.

Cała płyta utrzymana jest w klimacie alternatywnego popu, chociaż zespół zaintrygował też słuchaczy, wplatając inne gatunki muzyczne – i to była bardzo dobra decyzja. “Na Ślepo” zaskakuje wieloma wstawkami instrumentalnymi, mądrymi tekstami oraz ciekawymi kompozycjami. Potwierdzenie znajdujemy już od początku. Przygoda z tą płytą rozpoczyna się od “Być Morze” – klawiszowym wstępem Filipa Bojdoła, oraz wokalu Agaty Dudy. W refrenie wokalistka śpiewa o codziennych problemach – “Może to dziwne, może to śmieszne, ale wydarzyć się musiało i zostać miało tam na stałe”. Następnie słyszymy “Pstro” – czyli jeden z singli tej EP-ki. Przebojowy utwór, z chwytliwym refrenem oraz dającym do myślenia tekstem. Znajdujemy tutaj również akcent jazzowy, na koniec utworu słychać hipnotyzującą trąbkę.

“Fama” to muzycznie najmocniejszy akcent tego krążka. Słychać tutaj wpływy brytyjskich zespołów indie – fanom Kasabian czy Foals  na pewno się spodoba takie granie. Główną rolę odgrywają tutaj perkusja Piotra Harazina oraz popisy gitarowe Radosława Kasprzyckiego. Wspomniałem wcześniej, że warstwa tekstowa w “Na ślepo” to mocne, refleksyjne słowa. Okładka płyty to potwierdza, obcięte głowy mogą symbolizować złość. “Dziady cz. 5” to na pewno jeden z najmocniejszych utworów w historii zespołu. ”Sporysz” to kolejny singiel. Typowy indie pop, który momentami nawet zachęca słuchacza do tańca. Zamykający album “Świat” tonuje atmosferę płyty – muzycy na koniec postanowili umieścić najspokojniejszy utwór. 


Wesprzyj twórczość zespołu IKSY i zamów EP-kę “Na ślepo”

Tego albumu naprawdę dobrze się słucha. Niewątpliwie głównym tematem tej EP-ki jest życie – problemy jakie przeżywaliśmy w przeszłości. Muzycznie z kolei, tych utworów nie da się wrzucić do jednego worka. Pop, indie, muzyka klasyczna czy jazz – to wszystko znajdziemy na tym krążku. Mimo, że pojedyncze utwory były grane w Radiu Nowy Świat czy Radiu 357, grupa potrzebuje zdecydowanie większego rozgłosu. Brakuje takich zjawisk na polskiej scenie muzycznej.

Lista utworów:

1. Być morze

2. Pstro

3. Fama

4. Dziady cz. V

5. Sporysz

6. Świat

Skład:

Agata Duda – teksty, wokal, ukulele

Radek Kasprzycki – gitara elektryczna

Artur Gałeczka – gitara basowa

Filip Bojdoł – skrzypce, klawisze

Piotr Harazin – perkusja

Autor: Michał Dąbrowski

Tagiiksy