Newsroom

Swans zagrają w warszawskiej Progresji

Swans w czerwcu podzielili się z fanami nowym, szesnastym w swoim dorobku albumem “The Beggar”, a 31 października amerykańska formacja powróci do Polski na jedyny koncert, który odbędzie się w warszawskim klubie Progresja. Jako supportujący akt wystąpi znany ze współpracy z tym zespołem przez niemal cały okres jej istnienia -Norman Westberg.

Głośność koncertów Swans to sprawa niesamowita. Występ projektu Michaela Giry podczas katowickiego OFF Festivalu w 2012 roku skończył się odcięciem zespołowi prądu, kolejnym razem (2017) grupa dostała już więcej czasu na scenie, co przełożyło się na świetny występ. Tegoroczne koncerty w Katowicach i Poznaniu również zostały uznane za bardzo głośne, mimo że odbywały się w całkiem kameralnych miejscówkach.

Założona ponad 40 lat temu w Nowym Jorku grupa znana jest ze stale ewoluującego brzmienia, na które składają się ponury, brutalny noise-rock czy uduchowiony, eteryczny folk, ale również z ich szalenie głośnych, transcendentnych występów na żywo. Na początku działalności Swans osławiło się za sprawą swoich konfrontacyjnych koncertów oraz hipnotycznych, powtarzalnych dźwięków, jak choćby tych na wydanej w 1983 roku płycie “Filth”. Od mającego premierę w 1986 roku żałobno-industrialnego krążka “Greed” brzmienie zespołu stało się bardziej klimatyczne, w czym duża zasługa dołączenia do formacji wokalistki Jarboe. Znacznie więcej melodii i drobiazgowej wręcz produkcji usłyszymy m.in. na płycie “White Light from the Mouth of Infinity”. Tuż po wydaniu w 1996 roku podwójnego albumu “Soundtracks for the Blind” zespół rozpadł się, lecz paradoksalnie jego reputacja rosła, a samo Swans stało się wielką inspiracją dla wielu artystów eksperymentalnych, noise’owych, post-rockowych, industrialnych, gotyckich czy metalowych.

Bilety, w cenie 170 zł, można kupić pod tym linkiem: https://winiarybookings.pl/wydarzenie/swans-warszawa/pazdziernik-2023Bilety. Wydarzenie organizuje agencja Winiary Bookings.