Dlaczego warto wybrać wzmacniacz lampowy?
Fot. Pexels.com
Wzmacniacze lampowe jeszcze w połowie ubiegłego wieku były na rynku standardem. Dzisiaj jednak zostały wyparte przez nowszą technologię – czyli tranzystory. Jednak czy nowszy znaczy lepszy? Jak się okaże – nie zawsze. Czym różni się wzmacniacz lampowy od tranzystorowego? Jakie są jego zalety i o czym warto pamiętać, gdy zdecydujemy się na zakup?
Czym się różni wzmacniacz lampowy od “zwykłego”?
Zadaniem każdego wzmacniacza jest – jak sama nazwa wskazuje – wzmocnienie dźwięku i nadanie mu pożądanego brzmienia. Urządzenie wykorzystuje do tego tzw. elementy czynne. Różnica między typami wzmacniaczy wynika właśnie z użycia innych elementów czynnych. W przypadku wzmacniacza lampowego są to lampy, a tranzystorowego – tranzystory.
Dzięki wykorzystaniu lamp we wzmacniaczu, możliwe jest wydobycie nie tylko dźwięków podstawowych, ale także harmonicznych. Z tego powodu brzmienie “lampowców” jest znacznie przyjemniejsze dla ludzkiego ucha, niż wzmacniaczy tranzystorowych.
Jakie są zalety wzmacniaczy lampowych?
Lampy jako elementy czynne we wzmacniaczach są stosunkowo starą technologią. Nie oznacza to jednak, że gorszą. W wielu obszarach bowiem okazują się przewyższać tranzystorową alternatywę – choć naturalnie posiadają też pewne wady. Póki co skupmy się jednak na zaletach – jakie warto wymienić?
- Ciepły, nasycony i pełny dźwięk
- Dynamika dźwięku, która pozwala na nagłośnienie nawet dużej przestrzeni przy stosunkowo niewielkiej mocy wzmacniacza
- Niepowtarzalny, klasyczny wygląd
Warto postawić na wzmacniacz lampowy szczególnie podczas nagłaśniania muzyki, która charakteryzuje się głębokimi, łagodnymi brzmieniami. Przykładami będą jazz, blues, swing czy ambient. Również dla koncertów akustycznych lub a’capella “lampowiec” będzie lepszym rozwiązaniem niż wzmacniacz tranzystorowy.
O czym warto pamiętać, kupując wzmacniacz lampowy?
Gdy decydujemy się na kupno wzmacniacza lampowego, warto pamiętać o kilku kwestiach, które są ściśle powiązane z jego użytkowaniem.
- “Lampowce” generują wyższy pobór energii elektrycznej, niż wzmacniacze tranzystorowe
- Co około 4-6 lat należy przeprowadzić czynności konserwacyjne – czyli po prostu wymienić lampy we wzmacniaczu
- Podczas pracy wzmacniacza lampy mogą się mocno nagrzać (mniej więcej tak, jak klasyczna żarówka). Producenci stosują co prawda zabezpieczenia – warto jednak pamiętać o szczególnej ostrożności i trzymaniu urządzenia poza zasięgiem zwierząt lub dzieci.
Bez obaw jednak – jeśli będziemy pamiętać o tych trzech kwestiach, korzystanie ze wzmacniacza lampowego będzie czystą przyjemnością dla nas i naszych uszu. Dlatego już dziś wybierz swój na natemataudio.pl/category/stereo-wzmacniacze-lampowe
Artykuł zewnętrzny