NewsroomRecenzje

Recenzja: Patryk Szczepanik “Pierwsza”

Fot. Materiały Prasowe / Popcorn Records

Patryk Szczepanik do niedawna był znany głównie jako twórca zabawnych filmików na YouTube. Jednak już pomiędzy nimi płynnie przeplatał swoje zamiłowanie do muzyki. Od czasu do czasu udostępniał swoim odbiorcom nagrane przez siebie covery, tym samym dzieląc się tajemniczym przedsmakiem zza kulis prac nad debiutancką płytą. Początkowo w taki właśnie sposób dzielił się z pierwszymi fanami swoim talentem. Teraz wszyscy mamy już przyjemność posłuchania debiutanckiego albumu artysty. Krążek “Pierwsza” miał premierę 20 sierpnia tego roku. Co ciekawe tytuł początkowo wydawał się Patrykowi banalny, jednak ostatecznie okazał się on najbardziej spójny z całą płytą. Wiąże się on z młodością, a więc z wieloma pierwszymi próbami, zmianami no i z pierwszą miłością. Płyta w przeważającej częściej skupia się właśnie na tym uczuciu.

Już w marcu, jako pierwszy singiel zapowiadający płytę, ukazał się “5173”. Zdecydowanie był to bardzo dobry wybór – utwór na platformie YouTube osiągnął już prawie 700 tysięcy wyświetleń. W połączeniu z teledyskiem tworzy bardzo uroczą, miłosną historię o parze, która spotkała się przez podróż dziewczyny autostopem. Niestety numer telefonu zapisany na ręce Patryka rozmazał się i nie może on się skontaktować się z tą intrygującą osobą. Czy ta historia zakończyła się szczęśliwie? Warto zobaczyć teledysk i oddać to do własnej interpretacji. Bardzo podoba mi się wybór tytułu piosenki, początkowo absolutnie nieoczywisty, a po obejrzeniu klipu wszystko staje się jasne.

Kolejny singiel “Znaki” muzycznie poprowadzony jest w podobnym stylu. Jednak tekstowo, mimo że również porusza wątek miłosny, jest zupełnie inny. Patryk śpiewa o problemach związkowych, w tym także o nieporozumieniach. Pod względem emocjonalnym piosenka ta bardzo wyróżnia się na tle pozostałych.

Ostatni jak do tej pory singiel promujący wydawnictwo to ” Na pamięć” . Określiłabym go jako lekki, wakacyjny utwór. Jest na pewno najbardziej pozytywny z tej trójki. Opowiada o wielkiej miłości – bo to właśnie ona na tym albumie gra pierwsze skrzypce – dla której zrobi się wiele i mimo przeciwności losu, nic jej nie zniszczy. Teledysk również został owiany wakacyjnym klipem, a całość wprowadza słuchacza w bardzo przyjemny nastrój.

Muszę wspomnieć jeszcze o “Koszulki I Bluzy”. Ten utwór totalnie skradł moje serce – dawno nie słyszałam tak pięknej w swojej prostocie piosenki. Styl liryczny skojarzył mi się z zespołem Bitamina, co bardzo doceniam. To właśnie autentyczne, proste opowieści z dnia codziennego brzmią najpiękniej ubrane w przemyślaną linię melodyczną. Pod względem lirycznym wyszło genialnie – niemal banalna historia przedstawiona w piękny sposób. Utwór jest bardzo klimatyczny, spokojny i zdecydowanie intrygujący. Idealnie sprawdzi się podczas koncertów na żywo – tego jestem pewna!

Cała płyta jest bardzo spójna, biorąc pod uwagę chociażby to, że porusza głównie wątki miłosne. Jest to zbiór przemyśleń młodej osoby wchodzącej w dorosłe życie. Muzycznie Patryk porusza się w gatunku alternatywnego popu, który aktualnie ma wielu odbiorców. Po pierwszych wynikach widać, że album zdecydowanie przypadł do gustu odbiorców. Płyta składa się z 9 piosenek, z czego tekst tylko jednej z nich jest w języku angielskim. To zdecydowanie przemyślany ruch, ponieważ aktualnie polskie teksty piosenek dobrze wpływają na odbiór płyty. Wydawnictwo “Pierwsza” zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dawno nie słyszałam tak przemyślanego i debiutanckiego debiutu. Gorąco zachęcam Was do zagłębienia się w ten pełen miłości i westchnień świat Patryka.


Wesprzyj twórczość Patryka i zamów jego debiutancki album

Autorka tekstu: Karolina Szumlak