NewsroomRecenzje

Recenzja: Kwiat Jabłoni – Niemożliwe

Zbliża się koniec zimy, nadchodzi ocieplenie, a wraz z nim wiosna. Organek powiedziałby, że „wiosna wybuchała prosto w twarz”, a oznacza to tyle, że wszystko budzi się do życia, nawet Kwiat Jabłoni rozkwita. Niemożliwe? W życiu i muzyce nie ma rzeczy niemożliwych. I ta przesympatyczna dwójka rodzeństwa jest najlepszym tego przykładem.

Przyznam szczerze, że na początku nie doceniałam potencjału, jaki drzemie w tym duecie. Pierwsze single nie od razu skradły moje serce, ale teraz mogę się tylko zastanawiać, dlaczego tak się stało. Gdy tylko płyta ukazała się w całości to od pierwszego odsłuchania przepadłam w tych dźwiękach do reszty, a krążek pt. Niemożliwe towarzyszy mi niemal każdego dnia.

Obecnie na naszym rodzimym rynku muzycznym pojawia się coraz więcej młodych obiecujących duetów. I takim jest między innymi rodzeństwo – Kasia i Jacek Sienkiewicz. Razem tworzą pod szyldem Kwiat Jabłoni. Wcześniej działali w większym składzie – zespole Hollow Quartet. Na płytę przemycili kilka drobnych smaczków z wspomnianej twórczości. Mam tutaj na myśli bonusowy utwór pt. Turysta, który jest jednym z moich ulubionych. Skoro już wspomniałam o szczególnie ważnych dla mnie piosenkach to tutaj także muszę wymienić „Kto powie mi jak” oraz „Nic więcej”, które wręcz zarażają pozytywną energią.

W utworze „Kto powie mi jak” pada stwierdzenie: „ Taki wielki świat nade mną mam, ileś tam lat, lecz to niewiele da – doświadczenia ciągle brak”. Może i są bardzo młodzi i doświadczenia jeszcze nie mają tak wiele, ale radzą sobie doskonale. Tworzą niezwykle dojrzałą muzykę opatrzoną mądrym teksem, a najlepszym potwierdzeniem ich ogromnego potencjału jest sukces, jaki osiągnęli w Internecie. Teledysk do utworu pt. „Dziś późno pójdę spać” obejrzało ponad 5 milionów osób! Brzmi jak „niemożliwe”, a jednak!

W tyłowym utworze śpiewają „niemożliwe nam się dostało”. Tak naprawdę to nie jest niemożliwe czy szczęśliwy dar od losu. Oni po prostu mają świetny plan na siebie i wykorzystali lukę, która aktualnie panowała na naszym rynku muzycznym. Ostatnimi czasy można zauważyć, że obecnie folk cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a kolejnym dobrym tego przykładem jest osiągający sukcesy zespół Tulia. Siła Kwiatu Jabłoni drzemie także w prostocie. Zaprezentowali nam delikatne dźwięki, przywołujące na myśl sielankę, dzięki której na chwilę można się całkowicie wyłączyć od całego tego zwariowanego świata i hałasu zabetonowanych miast.

Słychać, że mają plan, którego konsekwentnie się trzymają. Mandolina, fortepian, dwa głosy i odrobina elektroniki – tak wygląda ich przepis na sukces.  Mam wrażenie, że już zdążyli wypracować charakterystyczny dla siebie styl i niszę na rynku muzycznym. Zgrabnie połączyli delikatny folk z odrobiną elektronicznego brzmienia, czyli na pierwszy rzut oka zupełnie odległe style. Wypracowali z tego niezwykły, świeży i lekki klimat. Wszystko ubrali w piękne, poetyckie i pełne refleksji teksty, które brzmią niczym przesłania doświadczonych życiem osób, a tymczasem są zaledwie po dwudziestce. Teksty są przepełnione wersami, które prowokują do przemyśleń o problemach dzisiejszej codzienności, którymi są nieustanny pośpiech i pogoń za sukcesem. Co więcej, skłaniają słuchacza do refleksji.


Kliknij tutaj i kup album “niemożliwe” z legalnego źródła


Autor: Martyna Adamowska