Newsroom

K-pop: Skąd wziął się jego fenomen?

Całkiem niedawno nie wiedzieliśmy czym jest k-pop. Tymczasem wtargnął on w naszą popkulturę i jest coraz bardziej doceniany. Ciężko nie zauważyć, że w Polsce ten gatunek muzyczny został mocno zauważony, co widać między innymi po ilości sprzedanych płyt tych zagranicznych zespołów. We współpracy z K-Talk postanowiliśmy opowiedzieć Wam z czego wynika ten fenomen.

K-pop został doceniony nie tylko przez nasz rodzimy kraj, ale także przez inne zakątki świata. Pokazuje to m.in. obecność artystów tworzących ten typ muzyki na największych, najważniejszych galach muzycznych. Jeszcze niedawno polscy fani k-popu musieli zadać sobie wiele trudu, by zdobyć kosztowne dla nich, oryginalne płyty ulubionych zespołów. Dziś bez problemu znajdą je w popularnych sklepach muzycznych na terenie całego kraju.

K-pop wpłynął także na zwiększone zainteresowanie nauką języka koreańskiego. Kiedyś było to swojego rodzaju rarytasem, dziś spore grono osób decyduje się na zdobycie tej umiejętności. Oprócz tego, powstały specjalne kursy, które uczą typowego dla tych zagranicznych zespołów tańca!

Powstanie k-popowego zespoły składa się z wielu czynników. Muzycy wybierani podczas castingów przechodzą długi trening, na który składa się śpiew, taniec, nauka gry na instrumentach itd. Cały ten proces wspiera wytwórnia, która kreuje daną grupę.

Dodatkowo, każde wydawnictwo artystów jest dopracowane nawet w najmniejszym szczególe, a jego promocja jest bardzo intensywna. Do każdej nowej piosenki zazwyczaj nagrywany jest teledysk, dance practice, dużo występów na żywo, idole często też robią livestreamy i najróżniejsze akcje dla fanów. Co więcej, bardzo często z każdym comebackiem zmieniany jest koncept zespołu.

We współpracę z k-popowymi artystami coraz chętniej wchodzą znani, komercyjni artyści. Jedną z nich jest Halsey, która z zespołem BTS wykonała utwór “Boy With Luv” do którego powstał piękny, kolorowy teledysk.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat k-popu to koniecznie odwiedźcie kanał K-Talk, dzięki któremu powstał ten artykuł.