Newsroom

Święto muzyki alternatywnej w Katowicach! – Już niedługo rusza OFF Festival 2024

Fot. Materiały Prasowe

OFF Festival już od ponad dekady przyciąga na Śląsk fanów muzyki z całej Europy. Przed nami kolejna, siedemnasta już edycja tego wydarzenia. Alternatywny program muzyczny oraz przyjazna atmosfera w Dolinie Trzech Stawów to wizytówka tego pięknego festiwalu. W dniach 2-4 sierpnia br. w Katowicach zobaczymy zagraniczne gwiazdy oraz liczną reprezentację polskich artystów. Jak zwykle nie zabraknie gitar, rapowych rytmów oraz tanecznej muzyki. Kto zagra w tym roku?

Na zeszłorocznym OFF Festivalu pojawili się między innymi: Pusha T, Slowdive, Panda Bear & Sonic Boom, Tamino, Melody’s Echo Chamber, Balming Tiger, OFF!, Desire, Ekkstacy czy Gaye Su Akyol. Headlinerką tegorocznej edycji jest m.in. legendarna Grace Jones (3 sierpnia), czyli ikona popkultury, charyzmatyczna modelka oraz aktorka. W swoim dorobku ma dziesięć albumów studyjnych, w tym legendarny “Nightclubbing” wydany w 1981 roku. Ten koncert zapowiada się wyśmienicie. W środę 29 listopada minionego roku organizatorzy ujawnili pierwszego headlinera tegorocznej edycji. Dla katowickiej publiczności wystąpi amerykański zespół Future Islands (2 sierpnia). Muzycy będą promowali najnowszy album grupy “People Who Aren’t There Anymore”. Trzecim headlinerem jest francuski duet The Blaze (4 sierpnia), artyści na pewno rozkręcą dobrą imprezę, ich album “Jungle” miał bardzo dobre recenzje. Jakie zagraniczne zespoły zobaczymy jeszcze na festiwalu?

Brytyjska scena na OFF Festival

W gitarową podróż muzyczną z britpopem, grunge oraz shoegaze zabierze nas londyński Bar Italia. Najlepszym przygotowaniem do koncertu będzie odsłuch płyty„The Twits”. Kolejnym przedstawicielem brytyjskiej sceny będzie kwartet z Manchesteru, który łączy improwizację z prostotą rockowej piosenki, poezję z realizmem, jazz z post-punkiem – Maruja. Tego koncertu nie możecie przegrapić!

„Zespół z Leeds łączy dreampop, psychodelię i emo-rock z inteligentnym, świeżym pisaniem piosenek i chwilami subtelności” – pisze „The Guardian” o zespole English Teacher. Możecie kojarzyć ten zespół z z gry EAFC 24 – piosenka “The World’s Biggest Paving Slab” na pewno zabrzmi w Katowicach.

„I Thought I Was Better Than You” jest wypełniony tak wieloma pomysłami i interesującymi szczegółami, że aż trudno uwierzyć, że trwa mniej niż 30 minut” – czytamy w recenzji nowego albumu Baxtera Dury’ego, jednej z najbardziej nieprzewidywalnych postaci brytyjskiej sceny niezależnej. Tym razem Dury miesza nie tylko pop z garażową surowością, ale też przeszłość muzyki z futurystycznymi wizjami, a własne dziedzictwo i osobiste doświadczenia z nieskrywanymi wpływami amerykańskiego hip-hopu.

Na pewno nie będziecie się nudzić na koncercie Model/Actriz. Koncerty Amerykanów rozkręcają się z minuty na minutę, a wokalista Cole Haden uwielbia kontakt z publicznością. Nie bez powodu Pitchfork, i Rolling Stone uważają, że album „Dogsbody”, debiut Model/Actriz, to jedna z najlepszych płyt 2023 roku

Jedną z gwiazd tegorocznego OFF Festivalu będzie zespół Imperial Triumphant. Amerykańska grupa wykonuje szeroko rozumiany metal eksperymentalny. Ja bardzo czekam na występ belgijskiego zespołu Brutus. Posthardcorowe brzmienia na pewno wpasują się w klimat festiwalu.

Jeśli Off, to muszą być rytmy egzotyczne, nie zabraknie dźwięków z całego świata również podczas tej edycji. W tym roku usłyszymy między innymi Moonchild Sanelly (Republika Południowej Afryki), Sevdaliza (Iran, Holandia), przedstawicieli Eurowizji, PUULUUP (Estonia), Leenalchi (Korea Południowa).

Lista zagranicznych artystów jest znacznie dłuższa, na końcu artykułu znajdziecie plakaty z rozpiską na trzy dni!

Jak zwykle również fani rapu znajdą w lineupie coś dla siebie: Od The Alchemista z Boldy Jamesem po Łonę, Kaza Bałagane czy Otoschodzi. Oprócz tych ostatnich polską scenę reprezentować będą przedstawiciele różnych gatunków muzycznych, oprócz wspaniałej Edyty Bartoszewicz, usłyszymy zdolną polską młodzież, kogo dokładnie?: Siema Ziemia, Lochy i Smoki, Zachwyt, Seweryn, Piksele, Pola Chobot & Adam Baran, ZIMMER90, Kresy, Klawo.

Na stronie festiwalu, www.off-festival.pl, dostępne są karnety 3 – dniowe, bilety jednodniowe oraz weekendowe, ceny karnetów oraz biletów zawierają opłaty serwisowe operatora. Na oficjalnie stronie podanej powyżej znajdziecie również informacje o artystach, pełny program oraz innych przydatne informacje na temat festiwalu. Cóż, teraz pozostaje tylko czekać na początek sierpnia i widzimy się pod sceną w Dolinie Trzech Stawów!

Piątek