Newsroom

Marcin Zakrzewski: Cała prawda o zarobkach artystów z płyt

Fot. Materiały Prasowe

Czy możliwy jest zarobek rzędu 1 zł z jednej sprzedanej płyty CD? Los debiutantów nie jest lekki, a niektórzy z nich nie zarobią na swojej muzyce nigdy. Kulisy kontraktów fonograficznych dla początkujących artystów odkrywa Marcin Zakrzewski. Wieloletni pracownik branży muzycznej. 

Tajemnicza prawda o muzycznym przemyśle, która wstrząśnie twoim wyobrażeniem o dochodach artystów! Okazuje się, że wytwórnie muzyczne, te potężne giganty, które promują naszych ulubionych wykonawców, potrafią brać ogromny kawałek ciasta ze zysków artystów. Dlaczego tak jest?

Wytwórnie muzyczne biorą znaczący procent z dochodów artystów z kilku kluczowych powodów. Po pierwsze, często inwestują znaczne środki finansowe w produkcję i promocję muzyki. To one pokrywają koszty studia nagraniowego, producentów, inżynierów dźwięku, pracowników marketingu, wideoklipów, tras koncertowych i wiele innych. Te inwestycje są związane z ryzykiem, a wytwórnie chcą zabezpieczyć swoje interesy, biorąc znaczący udział w zyskach artysty.

Artysta zarabia niewiele na płycie CD głównie ze względu na złożony system podziału dochodów i kosztów związanych z produkcją i dystrybucją muzyki. Dlaczego artysta otrzymuje niewielki udział w przychodach z każdej sprzedanej płyty CD? Te tajemnice są szczegółowo opisane w odcinku.

Autor materiału: Marcin Zakrzewski