NewsroomRelacje

RELACJA: INTERNATIONAL OCHOTA BLUES FESTIVAL 2022

Fot. Materiały Prasowe

Już po raz trzynasty w Warszawie odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla miłośników dobrej gitarowej muzyki – International Ochota Blues Festival. To jedyny festiwal tego typu organizowany w stolicy, od lat łączący zagraniczne oraz polskie brzmienia, niepowtarzalną atmosferę i wiele kultur. W tym roku jedyną zagraniczną gwiazdą był Martín Burguez & His Rhytm Combo, jednak o wysoki poziom imprezy zadbali polscy wykonawcy.

I dzień 7.10.2022

Tym razem koncerty odbywały się w dwóch lokalizacjach, w piątek oraz dzień później fani bluesa podziwiali występy w Ośrodku Kultury Ochoty “OKO”, z kolei w niedzielę muzycy grali w Klubie Proxima. Festiwal rozpoczął się od występu projektu „To Ten Blues” Wojciecha Gruszczyńskiego. Ten projekt jest kolejną częścią Tryptyku stanowiącego kontynuację pierwszej płyty „Gruszczyński – TOTEN”. Artyści doskonale nastroili zgromadzoną publiczność w ochockiej świetlicy. Dariusza Fijak, Marcina Grzybek, Przemysław Hanaj oraz Seweryna Piętka zaprezentowali się bardzo dobrze. Kolejnym koncertem tego dnia na festiwalu był występ białostockiego zespołu Gęsia Skórka. Muzyka zespołu to energetyczny blues, który doskonale sprawdził się tego wieczoru. Zespół zagrał własnbe kompozycje, a także wykonał standardy bluesowe we własnych aranżacjach. To była duża dawka dobrej muzyki, w końcu na scenie wystąpili muzycy takich projektów jak Kasa Chorych, Antykwariat czy Daab.

Fot. Materiały własne

Jako główna gwiazda piątkowych występów, wystąpiła krakowska grupa Dark Leaves. Ta kapela zaprezentowała autorską muzykę, którą nazywa „krwawym folkiem”. Było to interesujące połączenie takich gatunków jak folk czy rok, z psychodelicznym odjazdem gitarzystów. Po piątkowych koncertach w miejscu dawnej kawiarni „Mam Ochotę” w siedzibie Ośrodka Kultury Ochoty przy ul. Grójeckiej 75 odbyło się jam session prowadzone przez lokalny zespół „The Ball”.

II dzień 8.10.2022

Sobotnie koncerty w Sali koncertowej OKO, rozpoczęły się od mocnego uderzenia, koncertu toruńskiego zespołu Tortilla. Zespół, który ma na koncie ponad 1300 koncertów w Polsce (także zagranicą), a także jest laureatem wielu prestiżowych festiwali (w tym Rawy Blues). Słuchając tego koncertu, można było zauważyć, że muzycy mają swój rozpoznawalny styl, który nawiązuje do dokonań legendarnego B.B. Kinga oraz innych czarnoskórych wykonawców, Koncert był również pełen rock’n’rollowej energii.

W moim prywatnym rankingu, najlepszy występ festiwalu dali weterani bluesowej sceny muzycznej w Polsce czyli JJ Band, zespół do wspólnego grania w Warszawie, zaprosił legendę polskiej gitary Marka Radulego. Fani bluesa zgromadzeni na Ochocie usłyszeli piosenki z albumów “Good Day For the Blues” czy “Searchin’ For The Blues”. Wzruszająca była zapowiedź piosenki “Niebieski Ptak”, z zeszłorocznego albumu “2021”, która jest hołdem dla tragicznie zmarłego Barta Sosnowskiego. Piosenki ze wspomnianej wcześniej płyty wypadły bardzo dobrze. 11 lat temu grupa wydała również album z piosenkami Tadeusza Nalepy, piosenki Breakoutu również znalazły się w repertuarze sobotniego występu. Takie utwory jak “Rzeka dzieciństwa” czy “Oni zaraz przyjdą tu” na żywo zawsze wypadają energetycznie, nie inaczej było w tym przypadku. Dodatkowo, gościnnie na gitarze grał wspomniany wcześniej Marek Raduli

Fot. Materiały własne – J.J. Band + Marek Raduli

III dzień, 9.10.2022

Ostatni dzień festiwalu odbył się w gościnnych progach Klubu Proxima. Na zakończenie trzynastej edycji International Ochota Blues Festival, fani muzyki zgromadzeni w niedzielę przy ulicy Żwirki i Wigury dostali porcję niesamowitej energii od muzyków. Prosto ze słonecznej Hiszpanii, swoje show zaprezentował — Martín Burguez & His Rhythm Combo. Burguez oraz Jego orkiestra, złożona z pięciu czołowych muzyków sceny muzycznej w Barcelonie: pianista Víctor Puertas, perkusista Reginald Vilardell, Oriol Fontanals na kontrabasie, Pere Miró na saksofonie barytonowym i Pol Prats na saksofonie tenorowym. Dzięki oryginalnym utworom i aranżacjom „Martín Burguez & His Rhythm Combo zaprezentował przekrój melodii, które przypominały estetykę lat 40. i 50. Słychać było wpływy takich artystów spod szyldu Rhythm & Blues’a, jak Big Joe Turner czy Nappy Brown. Sam frontman znakomicie bawił się na scenie i dawał popis na swojej gitarze. Wcześniej na scenie wystąpili Arek Zawiliński Duo oraz Free Blues Band. Grupa Blues-rockowa założona przez braci Andrzeja i Marian Malcherków.

Kolejna edycja International Ochota Blues Festival przeszła do historii. Przez trzy dni Warszawa zamieniła się w stolicę bluesa. Wspaniali muzycy na scenie oraz fani, którzy licznie stawili się w salach koncertowych tylko to potwierdzili. Od energetycznego J.J. Band do niesamowitego Martína Burgueza. Szczególne podziękowania należą się Ośrodkowi Kultury Ochoty OKO oraz Fundacji 9 Muz, za świetną organizację wydarzenia. Bardzo dobrze widzieć, że blues nie umarł i coraz więcej młodych osób chce słuchać takiej muzyki. Można śmiało powtórzyć hasło – “Blues is the roots”!f