Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna edycja Jarocin Festiwal 2018. W tym roku odbędzie się on w dniach 13-15 lipca w Parku Miejskim. Trzy dni, cztery sceny i tegoroczny motyw „ROTTEN” dla uhonorowania światowej ikony muzyki punkrockowej i kontrkultury. Nie zabraknie też Rytmów Młodych – legendarnego konkursu dla debiutantów, w jury którego zasiądzie w tym roku m.in. Katarzyna Nosowska, laureatka Rytmów w roku 1992. Zapraszamy do przeczytania tego artykułu, aby pokrótce zapoznać się z line-upem!  

Johny Rotten jako bohater przewodni tegorocznej edycji – w latach 70-tych XX wieku swoją muzyką rzucił wyzwanie brytyjskiemu społeczeństwu, a jak się później okazało także globalnej kulturze, dając światu punk rocka. John ‘Johnny Rotten’ Lydon to legendarny wokalista i lider najpierw Sex Pistols, a od roku 1978 do dziś przede wszystkim Public Image Limited którego koncert będzie głównym wydarzeniem w trakcie eventu. Zespół wystąpi z przekrojowym materiałem z 10 albumów grupy, ale… to nie wszystko! Rottenowi i jego twórczości będzie poświęcony każdy festiwalowy element – od kina, przez wystawy i spotkania, aż po książki i wystrój miasta.

Johnny Rotten to postać barwna i wielowymiarowa. Zagrał w kilkunastu filmach, rysuje, śpiewa, ale przede wszystkim od lat pisze ważne i odważne słowa. Potrafi zaskoczyć polityczną wypowiedzią i zadeklarować chęć występu na Eurowizji. – To postać na miarę naszych czasów i jeden z ojców tego, co chwilę później zyskało niebywałą muzyczną moc właśnie w Jarocinie – punk rocka. To będzie niezwykłe spotkanie – zapowiada Michał Wiraszko, szef artystyczny Jarocin Festiwal. Od powrotu na scenę w roku 2009 Public Image Limited występuje w najdłużej grającym wspólnie składzie John Lydon (śpiew), Lu Edmonds (gitary), Bruce Smith (perkusja) oraz Scott Firth (bas). Wraz z Wojtkiem Mazolewski czyli jednym z najbardziej rozchwytywanych polskich muzyków – zwanym też punkowcem w świecie jazzu – będą ambasadorami Jarocin 2018.

Na zakończenie króciutko o tradycyjnym konkursie. Festiwal w Jarocinie rozpoczął się w roku 1970 jako konkurs dla debiutantów. Dziś chcemy przywrócić Rytmom Młodych opinię miejsca, gdzie rodzą się gwiazdy. Do jury Rytmów w roku 2018 dołącza ich laureatka, jarocińska debiutantka z roku 1992, dama polskiej muzyki Katarzyna Nosowska, aby razem z Piotrem Metzem, Arturem Rawiczem, Tomkiem Jankowskim i Michałem Wiraszką wybrać jednego laureata z kilkuset zgłoszeń. Znamy już pierwszych dwóch finalistów, którzy będą walczyć o nagrodę główną. Są nimi: Przybył, Radioslam i Agata Karczewska. Kto powtórzy sukces Decadent Fun Club z roku 2017? Dowiemy się już 13 lipca!

CO? GDZIE? KIEDY?