Czym jest aktywne tłumienie hałasu (ANC) w słuchawkach i jak działa?
Słuchając muzyki na słuchawkach często można mieć wrażenie, że wśród dochodzących dźwięków brakuje pewnych udogodnień. Tak naprawdę w całkowitym oddaniu się ulubionym utworom przeszkadza m.in. wszechobecny hałas z zewnątrz, który mimo wszystko dociera do uszu. W takiej sytuacji można zastanawiać się, czy istnieje sposób na to, aby wyeliminować dźwięki pochodzące z otoczenia i całkowicie skupić się na tym, co wydobywa się ze słuchawek? Otóż tak, a odpowiedzią na to jest aktywne tłumienie hałasu (ANC). W tym artykule poddana zostanie analiza tego dość tajemniczego zadania, które w praktyce ma wiele zalet.
Co to jest ANC?
Redukcja hałasu w słuchawkach to termin, który stanowi przedmiot wielu badań od dziesiątek lat. Początki rozwoju tej technologii datuje się na pierwszą połowę XX w., kiedy to jeden z jej prekursorów, Lawrence J. Fogel, opracował wstępne rozwiązania stworzone z myślą o lotnictwie. Niemniej dopiero kilkadziesiąt lat później, a dokładniej pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, powstała znana dzisiaj technologia ANC, którą określa się jako aktywne tłumienie hałasu. Rozwinięcie tego lakonicznego skrótu pochodzi z języka angielskiego, gdzie definiuje się je jako active noise-cancelling. W istocie, jest to system, który w znaczący sposób przyczynia się do tłumienia szumów i wszelkich innych dźwięków pochodzących z otoczenia. Co więcej wspomniana technologia, poza satysfakcjonującymi efektami izolowania, zapewnia lepszą wentylację ucha, a także wyższy komfort w zakresie noszenia słuchawek. O tym, jak istotną rolę pełni wśród dzisiejszych produktów świadczy fakt, że jest stosowana zarówno w słuchawkach nausznych, jak i dousznych. Produkty wyposażone w opisywaną technologię świetnie sprawdzą się m.in. podczas wykonywania aktywności fizycznej, a także w środkach komunikacji publicznej, w tym metrze czy autobusie.
Jak działa aktywne tłumienie hałasu?
Wiedząc już czym jest ANR, można przejść do wyjaśnienia, jak działa technologia aktywnego tłumienia hałasu. Niemniej zanim to nastąpi, warto zauważyć, że w praktyce można spotkać się z dwoma podstawowymi metodami redukcji szumów: pasywną oraz aktywną. Ta pierwsza odnosi się po prostu do wyboru słuchawek, które doskonale przylegają do ucha, a tym samym izolują dźwięki z zewnątrz. Z kolei aktywna redukcja szumów wykorzystuje elektronikę, która przyczynia się do redukcji hałasu. Duże znaczenie ma przede wszystkim rodzaj i moc przetwornika, a także ilość zewnętrznych mikrofonów. Generalnie bardzo często można spotkać się z:
- jednym mikrofonem zamontowanym na zewnątrz, który zbiera dźwięki i sprawia, że do uszu trafia monofoniczny sygnał;
- dwoma mikrofonami umieszczonymi wewnątrz, których rola polega na zbieraniu tego, co realnie przedostaje się przez korpus do wnętrza;
- dwoma mikrofonami, gdzie każdy umieszczony jest w jednym kanale – to doskonała odpowiedź na redukcję kierunkowych szumów;
- opcją, w której zastosowane jest od czterech do sześciu mikrofonów – to najbardziej zaawansowany wariant spośród wymienionych dotychczas. Jest on w stanie rejestrować zakłócenia niezależnie od strony, w której powstają, a także redukować je i odejmować od sygnału głosowego.
Jak widać, ANR może być wdrażane na kilka sposobów i wiele zależy tu od konkretnych słuchawek. Przykładowo, opisywana technologia została zastosowana m.in. w modelach Krüger And Matz KM0655, Argon Audio Quiet Storm czy Bang And Olufsen BEOPLAY PORTAL. Co ciekawe, sama nazwa technologii może nieco różnić się w zależności od konkretnego producenta. Przykładowo, BOSE i AKG stosują standardowe nazewnictwo ANR, natomiast w przypadku firmy Audio-Technica jest to po prostu Noise Cancelling (NC).
Zalety technologii ANC
Pośród samej istoty działania technologii aktywnego tłumienia hałasu, bez problemu można wskazać na zalety płynące z tego rozwiązania. Jedną z największych superlatyw jest możliwość słuchania ulubionych utworów bez uciążliwych hałasów pochodzących z zewnątrz. Poza tym warto zauważyć, że korzystanie z ANC pomaga w skupieniu się na pracy, ale także w przypadku rozmów telefonicznych. Dzięki innowacjom w postaci opisywanej technologii, słuchawki zapewniają doskonałą jakość dźwięku. Co istotne, większość modeli posiada również opcję pozwalającą na wyłączenie tego udogodnienia, dzięki czemu sprzęt może funkcjonować jak zwykłe, tradycyjne słuchawki.
Artykuł sponsorowany